ČO JE PSORIÁZA?
Psoriáza je chronické zápalové ochorenie kože. Je „chronické“, pretože môže trvať dlho, a „zápalové“, pretože zahŕňa nadmernú aktiváciu imunitného systému. Psoriáza sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s genetickou predispozíciou na tento stav (čo znamená, že sa vyskytuje v rodinách). Často sa začína v dospelosti a má tendenciu vzplanúť v čase stresu. Existuje niekoľko rôznych podtypov psoriázy (ložisková, guttátová, inverzná, pustulárna a erytrodermická). V tomto článku sa zameriame na ložiskovú psoriázu, ktorá tvorí až 90% prípadov.Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi ekzémom a psoriázou? Kliknutím SEM prejdete na našu súhrnnú tabuľku.
PRÍČINY PSORIÁZY
ČO SPÔSOBUJE VZPLANUTIA PSORIÁZY?
Štúdie na dvojčatách odhalili, že psoriáza je dedičný alebo genetický stav. Avšak dvojčatá so psoriázou môžu mať rôzne skúsenosti so psoriázou, pretože vzplanutie môže vyvolať niekoľko faktorov:
- stres, prepracovanie alebo emočná trauma
- oblečenie, ktoré sa trie o pokožku
- niektoré bežné lieky vrátane beta-blokátorov, NSAID (ibuprofén, diklofenak atď.), liečba lítiom a liečba malárie
- infekcie (často infekcie nosa a hrdla)
- poranenie pokožky, ako je úpal alebo tetovanie, môže spôsobiť vzplanutie. Toto sa nazýva Koebnerov fenomén
SYPMTÓMY PSORIÁZY
AKO VYZERÁ PSORIÁZA?
Pri psoriáze s ložiskami sa u ľudí vytvárajú hrubé červené škvrny zhrubnutej kože pokryté bielymi šupinami. Tieto ložiská sa najčastejšie vyskytujú na plochách, ktoré sú vystavené treniu: kolená, lakte, brucho a dolná časť chrbta. Môžu sa tiež nachádzať na pokožke hlavy, rukách a nohách. U pacientov so psoriázou sa často objavujú zmeny nechtov vo forme jamiek alebo štiepenia nechtov (známe ako onycholýza).
Ak máte psoriázu, pokračujte v čítaní a objavte svoje možnosti pri ošetrovaní.
Mám ekzém alebo psoriázu? Ekzém aj psoriáza spôsobujú svrbivé červené kožné lézie, sú to však odlišné stavy. PRESKOČTE k nášmu sprievodcovi a zistite, ktorý z nich môžete mať.
PREČO JE PSORIÁZA VO FORME
LOŽÍSK?
PSORIÁZA: VŠETKO O RÝCHLOSTI OBNOVE BUNIEK
Psoriáza je spôsobená chronickým zápalom. To sa preukázalo prítomnosťou typu imunitných buniek nazývaných T lymfocyty v psoriatickej koži. Výsledný zápal urýchľuje proces bunkovej obnovy, ktorý urýchľuje produkciu keratinocytov (odumretých buniek na povrchu kože).
Zatiaľ čo týmto bunkám obvykle trvá cesta z bazálnej vrstvy epidermy na povrch (rohovková vrstva) 28 dní, pri psoriáze to trvá len 3 - 4 dni.
Výsledkom je, že sa mŕtve bunky začnú hromadiť na povrchu a spôsobovať tvorbu červených šupinatých škvŕn.
AKO SA STARAŤ O
PSORIÁZU
AKÉ SÚ RÔZNE MOŽNOSTI PRI PSORIÁZE?
Nie ste si istí, ktorá možnosť starostlivosti o pleť so psoriázou by bola pre vás najlepšia? Čítajte ďalej nášho odborného sprievodcu.
Krémy na psoriázu
Riešením v prvej línii pre psoriázu sú špecifické krémy. Lekár vám môže predpísať steroidné krémy alebo krém s obsahom vitamínu D3. Existuje aj niekoľko skvelých produktov, ktoré si môžete kúpiť v lekárni, napríklad ISO-UREA MD Baume Psoriasis. Pomáha eliminovať vodný kameň, zabraňuje zahusteniu ložiska a poskytuje dlhotrvajúce zvlhčenie, ktoré účinne zmierňuje svrbenie.
Fototerapia psoriázy
Pri fototerapii je pokožka vystavená kontrolovanej dávke lúčov UVA / UVB. To môže spomaliť produkciu kožných buniek a znížiť tvorbu ložísk. Neberte to však ako odporúčanie na opaľovanie: Pri fototerapii dávku UVA / UVB starostlivo kalibruje váš lekár.
Perorálne lieky na psoriázu
Pri veľmi ťažkých formách psoriázy vám lekár môže predpísať tabletky. Zvyčajne ide o lieky na potlačenie imunity, ako je metotrexát, ktoré dostanú hyperaktívny imunitný systém pod kontrolu.
Kúpeľná terapia alias balneoterapia na psoriázu
Kúpeľná terapia sa ukázala ako účinná pri psoriáze. Voda z termálnych kúpeľov má upokojujúce a čistiace vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať počet a veľkosť ložísk na psoriázu.
Taktiež si môžete kúpiť Termálnu vodu La Roche-Posay v lekárni pre hmlovú upokojujúcu úľavu.
Biologické terapie psoriázy
Veľmi závažné prípady psoriázy sa liečia terapiami známymi pod pojmom „biologické liečby“, čo sú protilátky podávané injekčne. Tieto lieky „hádžu polená pod nohy“ vývoju zápalu väzbou na zápalové mediátory podieľajúce sa na psoriáze.
EKZÉM VS. PSORIÁZA
AKÝ JE ROZDIEL MEDZI EKZÉMOM A PSORIÁZOU?
Ekzém aj psoriáza spôsobujú svrbiace červené kožné ložiská, sú to však odlišné stavy. V nasledujúcej tabuľke nájdete sprievodcu podobnosťami a rozdielmi.
Ekzém | Psoriáza | |
Koho postihuje | Deti a malé deti. V 50% prípadov sa vyrieši do 5 rokov veku, ale môžu pokračovať až do dospievania a dospelosti. |
Zvyčajne sa objavuje medzi 15 a 35 rokom. Zriedkavo u batoliat a malých detí. |
Ako sa cítite | Intenzívne svrbenie. | Miernejšie svrbenie, s bodaním alebo pálením. |
Ako vyzerajú lézie | Červené škvrny so šupinami, mokvaním alebo chrastou. Môžu sa objaviť viditeľné škrabance a krvácanie. | Vystúpené červené škvrny so striebristým šupinatým povrchom. Koža je silnejšia a zapálenejšia než pri ekzéme. |
Kde sa objavujú lézie | U dojčiat: Postihnutá môže byť akákoľvek časť tela, ale obzvlášť často je to tvár a vlasová pokožka. U starších detí: Má tendenciu objavovať sa na krku a v kožných záhyboch (vnútro lakťov, zadná časť kolien atď.). | Lakte, kolená, temeno a tvár, spodná časť chrbta, dlane rúk a chodidlá. Psoriáza môže tiež spôsobiť zvrásnenie a lámanie nechtov, ktoré sa u ekzému nevyskytujú. |
Spúšťače | Čokoľvek, čo vysušuje kožu ako drsné mydlo, môže vyvolať ekzém. Spúšťa sa tiež dráždivými látkami, ako sú pracie prostriedky, ako aj alergény, akými sú roztoč v domácnosti a niektoré potraviny. Nakoniec môže ekzém vzplanúť v dôsledku stresu, horúceho a dusného prostredia, alebo zaschnutý pot na koži po športe. | Podobne ako pri ekzéme môže byť pri psoriáze spúšťačom stres. Môže sa tiež zaniesť infekciou hrdla alebo poranením kože (škrabance, rezné rany, tetovanie, ...). Vzplanutie psoriázy môžu vyvolať aj niektoré lieky, ako sú betablokátory, NSAID (ibuprofén), lítium alebo antimalariká. |
Ošetrenie | Vzplanutie ekzému sa obvykle liečia lokálnymi krémy s kortikosteroidmi, nasledovanými emolienčními krémy pre udržanie. V extrémnych prípadoch môže lekár predpísať perorálne lieky, akými sú metotrexát alebo "Biologika" (infúzia protilátok do žily), akou je dupilumab. | Mierne a pomerne lokalizované prípady psoriázy možno mať pod kontrolou lokálnymi kortikosteroidmi a emolientmi. Tomuto stavu prospieva keratolytické (odlupujúca sa kožu) zmäkčenie. Závažnejšie prípady sú liečené perorálnymi imunosupresívami, ako je metotrexát, fototerapia alebo "biologická liečba" v tých najextrémnejších prípadoch. |