Čo môžem robiť s alergickou vyrážkou?
Dozvedieť sa
Alergická pleť je veľmi reaktívna na prvky v našom prostredí nazývané alergény. Alergény možno nájsť všade okolo nás: Peľ vo vzduchu, potraviny, lieky, čistiace prostriedky, niektorá kozmetika… a to je len špička ľadovca!
Môžete mať citlivú pokožku. Na rozdiel od kožnej alergie, ktorá spôsobuje vyrážku, citlivá pokožka často nemá viditeľné príznaky. Ľudia s citlivou pleťou často pociťujú svrbenie, pnutie, pichanie, pálenie a štípanie, a to buď neustále, alebo v reakcii na vnútorné a vonkajšie spúšťacie faktory (UV žiarenie, zmeny teploty, dráždivá kozmetika, hormonálne výkyvy...).
Vyrážky môžu byť spôsobené rôznymi zdravotnými problémami, vrátane vírusových infekcií, alergií a autoimunitných ochorení. V niektorých prípadoch môžu byť vyrážky spôsobené reakciami na kozmetické prípravky. Ak sa výskyt vyrážky časovo zhoduje s použitím konkrétneho produktu, zvážte radšej prípravok s hypoalergénnym zložením.
Byť alergický na svoju vlastnú pokožku je v podstate nemožné. Jediný prípad, kedy k takejto situácii môže dôjsť, je pri alergii na slnko, kedy UV žiarenie mení kožnú substanciu a spôsobuje tak alergickú reakciu.
Alergie môžu mať vplyv na rôzne časti tela, tu sa však sústredime na alergie pokožky. “Klasický” typ alergických kožných reakcií sa nazýva kontaktná dermatitída. V týchto prípadoch alergén prichádza do priameho kontaktu s pokožkou (napr. niklové náušnice), prechádza ochrannou bariérou pokožky a vyvoláva imunitnú reakciu vedúcu k alergickej reakcii. Aké sú typické príznaky kontaktnej dermatitídy? Začervenanie v mieste postihnutia, svrbenie, pálenie, šupinatenie až mokvanie kože. Alergická kožná reakcia môže trvať niekoľko týždňov. Neprepadajte však panike, hypoalergénna starostlivosť o pleť z lekárne je navrhnutá pre alergickú pokožku.
Kožné alergické reakcie sa neobmedzujú iba na kontaktnú dermatitídu. V skutočnosti je pokožka miestom alergických prejavov #1, pričom 80 % alergií má následky na pokožku*. Je to preto, že kožné alergie – okrem kontaktnej dermatitídy – môžu byť spôsobené aj liekom, ktorý užívame, jedlom, ktoré konzumujeme (napríklad orechy) alebo našim prostredím (napríklad peľ alebo srsti domácich miláčikov). Aké sú typické prejavy alergií na pokožke? Pokožka často reaguje vo forme žihľavky, pupienkov a podráždenia spojeného so svrbením, pichaním či pocitmi horúčavy a pálenia. Navyše, ak si neustále fúkate nos, je pravdepodobné, že sčervená a bude podráždený. Ak sa prejavujú vaše kožné alergie, prvým miestom, na ktoré sa môžete obrátiť, je lekáreň: Voľnopredajné antihistaminiká spolu s hypoalergénnou starostlivosťou o pleť môžu veci rýchlo upokojiť.
„V tejto časti sa dozviete o rozdieloch medzi citlivou pokožkou, reaktívnou pokožkou a alergickou pokožkou. Taktiež sa podelíme o niekoľko odborných rád, ako sa vyhnúť kožným alergickým reakciám, ako aj o najlepšie riešenia pre pokožku so sklonom na alergie.“
*Profilácia alergickej alebo intolerantnej pleti. Francúzsko a Nemecko. A+A. Február 2009
* Zdroj: Odhad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 2015
Bezpečnostné štandardy nad rámec medzinárodných predpisov o kozmetických produktoch.