Akné v dopelosti,
Epidémia
Dermatológovia sa dennodenne stretávajú s tým, že akné už nepostihuje výhradne tínedžerov. Zatiaľ čo býva tradične vnímané ako ,,fáza mladistvých", spolu s pochybnými farbami vlasov a módnymi výstrelkami, akné teraz postihuje stále viac dospelých žien a zahŕňa:
Trvalé akné, ktoré majú od dospievania.
Nový výskyt po dlhom období bez nedokonalostí.
Akné u žien, ktoré ho v puberte nikdy nemali (akné v dospelosti). Zažije ho viac než 1 zo 4 žien!
V súčasnosti má akné v dospelosti 51 % žien vo veku od 20 do 29 rokov, pričom 35 % žien vo veku od 30 do 39 rokov, 26 % žien vo veku od 40 do 49 rokov a 15 % žien vo veku nad 50 rokov sa s ním tiež stretne. Akné u dospelých je častejšie u žien, ale môžu ním trpieť aj muži.
Inými slovami, akné u dospelých je na vzostupe, a pokiaľ stále máte pupienky aj po puberte, rozhodne nie ste sami. Ale nebojte sa, pomoc je na dosah. Prečítajte si, ako funguje akné v dospelosti, a čo s ním robiť!
VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA
AKNÉ U DOSPELÝCH
ZATIAĽ ČO DOSPIEVAJÚCI BEŽNE TRPIA ZÁPALOVOU FORMOU AKNÉ, DOSPELÍ MÁVAJÚ AKNÉ RETENČNÉ
Zápalové akné je sprevádzané veľkým opuchom a začervenaním. často sa prejavuje ako papuly (pupienky, ktoré neobsahujú hnis), pustuly (pupienky, ktoré obsahujú hnis) alebo cysty.
Druh akné, ktorým najčastejšie trpia dospelé ženy, sa nazýva retenčné akné.
Retenčné akné vzniká, keď sa póry upchávajú mazom a odumretými kožnými bunkami. Často sa prejavuje ako biele bodky, ktoré sa môžu premeniť na škvrny. Ako sa upchaté póry zväčšujú, kožný maz je vystavený vzduchu a sčernie. A to sú tie známe čierne bodky. Veľa ľudí verí, že čierne bodky sú spôsobené špinou, ale nie je tomu tak.
Nech už trpíte pupienkami, bodkami, leskom, rozšířenými pórmi alebo dokonca pigmentovými škvrnami po akné, ide o prejavy viditeľné na povrchu pokožky, ktoré môžu spôsobiť stratu sebadôvery. Môže byť naozaj ťažké zmieriť sa s akné a pupienkami, keď už ste dospelý, darí sa vám v práci, máte deti, nadobúdate majetok a robíte všetko to, čo sa od dospelých ,,očakáva"! Dobrá správa je, že ste vo veľmi dobrej spoločnosti (ani celebritám sa otravné pupienky nevyhýbajú) a vhodnú liečbu akné pre dospelých máte na dosah.
Čo spôsobuje
Akné u dospelých?
HORMONÁLNE ZMENY
Ohniská akné sa často vyskytujú v dobe hormonálnych výkyvov. Tými môžu byť tieto obdobia:
- obdobie menštruácie;
- počas tehotenstva a bezprostredne po ňom;
- po vysadení antikoncepcie;
- peri-menopauza a menopauza.
V týchto prípadoch sa výskyt ochorenia obvykle zmierni, až sa hormóny ustália. Pokiaľ sa tak nestane, navštívte dermatológa alebo svojho praktického lekára.
STRES
V reakcii na stres produkuje naše telo hormóny nazývané androgény. Tieto hormóny môžu stimulovať nadmernú produkciu kožného mazu, čo zase môže viesť k výskytu akné. Preto je užitočné praktizovať techniky znižovania stresu.
UV ŽIARENIE A ZNEČISTENIE OVZDUŠIA
Pri vystavení sa vonkajším stresorom -ako je UV žiarenie, prach alebo znečistenie - pokožka so sklonom k nedokonalostiam prechádza oxidáciou, ktorá spúšťa reťazovú reakciu: hyperkeratinizáciu (hromadenie odumretých kožných buniek), hyperprodukciu kožného mazu (mastná pleť) a oxidáciu kožného mazu a nečistôt prítomných na povrchu pokožky. Tento proces môže viesť k vzniku nových nedokonalostí.
Je dobré chrániť pokožku pred slnkom a pravidelne si vyčistiť tvár. Hľadajte prípravky s textúrou odolnou proti znečisteniu, ktoré zabránia zachytávaniu škodlivých častíc na koži, akým je napríklad EFFACLAR DUO (+) SPF 30.
RODINNÁ HISTÓRIA AKNÉ
Výskumné štúdie naznačujú, že niektorí ľudia môžu mať genetickú predispozíciu, vďaka ktorej je pravdepodobnejšie, že budú v dospelosti trpieť akné.
PRÍPRAVKY STAROSTLIVOSTI O PLEŤ A VLASY
Váš hydratačný krém, make-up, opaľovací krém alebo lak na vlasy môžu vyvolať vznik nedokonalostí. Na etiketách svojich výrobkov hľadajte nasledujúce výrazy:
- nekomedogénne;
- proti akné;
- bez oleja;
- neupcháva póry.
NEŽIADUCE ÚČINKY LIEKOV A NEDIAGNOSTIKOVANÉ ZDRAVOTNÉ ŤAŽKOSTI
Niektoré lieky môžu akné vyvolať. Pokiaľ máte podozrenie, že tomu tak je, neprestávajte svoje lieky užívať, ale poraďte sa so svojím lekárom. Existuje veľa spôsobov, ako výskyt akné kontrolovať.
Akné u dospelých môže byť tiež príznakom ďalších základných zdravotných ťažkostí(napríklad syndrómu polycystických ovárií). Pokiaľ je u vás výskyt trvalý, poraďte sa s dermatológom alebo praktickým lekárom.
Aké sú najlepšie prípravky
NA AKNÉ DOSPELÝCH?
STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ S AKNÉ DOSPELÝCH
Ako prvý krok siahnite po čistiacom EFFACLAR micropeelingovém géle, ktorý pomáha odstraňovať pretrvávajúce nedokonalosti pleti vrátane škvŕn po akné a zabraňuje ich opätovnému výskytu. Zároveň jemne odstraňuje odumreté kožné bunky bez podráždenia pokožky.
Na vyčistenú pleť naneste ultrakoncentrované sérum EFFACLAR. Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu s tromi kyselinami účinne redukuje nedokonalosti a zjemňuje pleť už od prvého použitia. Sérum je nekomedogénne (neucpáva póry), redukuje stopy po akné a stimuluje obnovu kožných buniek.
Potom použite gélový krém EFFACLAR A.Z. Tento krém pomáha redukovať vzhľad opätovne sa objavujúcich nedokonalostí a jemných vrások* a je špeciálne vyvinutý pre dospelých so sklonom k akné. Je vhodný aj pre citlivú pleť a vďaka jedinečnej kombinácii kyseliny azelaínovej, salicylovej a hyalurónovej spolu so zinkom poskytuje dvojitý účinok proti nedokonalostiam a známkam starnutia.
Vedeli ste, že kyselina azelaová poskytuje jemnú exfoliáciu pleti a zároveň redukuje nadmerný maz a kontroluje hyperpigmentáciu?
* Klinická štúdia a samohodnotenie, 81 subjektov, aplikácia dvakrát denne.
Nezabudnite na ochranu pred slnkom! Naneste krém s ochranným faktorom SPF, napríklad ANTHELIOS UVMUNE 400 OIL CONTROL FLUID SPF50+, ktorého zloženie obsahuje zložky, ktoré absorbujú prebytočný kožný maz a regulujú žiarivosť pleti. Zabránite tak negatívnym účinkom UV žiarenia a znečistenia, ktoré môžu u dospelých zhoršiť zápal a príznaky akné.